Pirmosios pagalbos pagrindai naminiams gyvūnėliams: pataria vertinarijos klinika

Kaip naminių gyvūnėlių savininkai esame atsakingi už savo kailinių draugų saugumą ir gerovę. Nors tikimės, kad nelaimės niekada neįvyks, labai svarbu būti pasiruošusiems ir žinoti pagrindines pirmosios pagalbos augintiniams žinias. Šio straipsnio tikslas – suteikti augintinių savininkams svarbiausių pirmosios pagalbos patarimų, kaip elgtis dažniausiai pasitaikančiose ekstremaliose situacijose, kol bus suteikta profesionali veterinarinė pagalba.

Pirmosios pagalbos rinkinio augintiniui sudarymas

Pirmasis žingsnis siekiant pasiruošti – sukurti augintiniui skirtą pirmosios pagalbos rinkinį. Būtiniausi daiktai yra marlė, nelipnūs tvarsčiai, lipni juosta, vatos gumulėliai, žirklės, pincetas, geriamasis švirkštas, fiziologinis tirpalas ir vandenilio peroksidas (vėmimui sukelti – tik veterinarijos gydytojo nurodymu). Taip pat turėkite antklodę, antsnukį (net ir švelniausias augintinis gali kąsti, kai jam skauda) ir termometrą.

Nedidelių žaizdų tvarkymas

Nedidelių įpjovimų ir įdrėskimų atveju svarbiausia sustabdyti kraujavimą ir išvalyti žaizdą. Kad sustabdytumėte kraujavimą, spauskite švaria marle. Sustabdę kraujavimą, išvalykite žaizdą fiziologiniu tirpalu. Venkite vandenilio peroksido ar alkoholio, nes jie gali sudirginti žaizdą. Tada užtepkite antibiotikų tepalo ir uždenkite žaizdą tvarsčiu. Stebėkite, ar neatsiranda infekcijos požymių, ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją, jei žaizda negyja.

Išnirimų ir lūžių gydymas

Jei įtariate patempimą ar lūžį, apribokite savo augintinio judėjimą, laikykite jį ramiai ir patogiai. Nebandykite susižeidimo sutvirtinti, nes netinkamas sutvirtinimas gali dar labiau pakenkti. Kuo greičiau vežkite augintinį pas veterinarijos gydytoją, kad būtų tinkamai nustatyta diagnozė ir paskirtas gydymas.

Užspringimo atvejų valdymas

Jei jūsų augintinis užspringo, bet vis dar gali kvėpuoti, stenkitės jį nuraminti ir nedelsdami nuvykite pas veterinarijos gydytoją. Jei jis negali kvėpuoti, gali tekti atlikti Heimlicho manevrą. Mažus augintinius laikykite už galinių kojų žemyn galva ir staigiai stuksenkite tarp menčių. Didesnių augintinių atveju atlikite Heimlicho manevrą, panašų į atliekamą žmonėms.

Šilumos smūgio prevencija ir priežiūra

Šilumos smūgis yra rimta augintinių problema. Simptomai: pernelyg intensyvus kvėpavimas, seilėtekis, paraudusios dantenos, vėmimas, viduriavimas, protinis aptemimas ir kolapsas. Jei įtariate šilumos smūgį, perkelkite augintinį į vėsią vietą, apipilkite jo kūną vėsiu (ne šaltu) vandeniu ir vėduokle. Pasiūlykite gerti nedidelį kiekį vandens ir nedelsdami nuvežkite pas veterinarijos gydytoją.

Priepuolių atpažinimas ir reagavimas į juos

Priepuolio metu laikykite savo augintinį atokiau nuo bet kokių daiktų, kurie galėtų jam pakenkti. Nesistenkite jų laikyti ar guosti, nes taip galite susižeisti. Nustatykite priepuolio laiką, o jam pasibaigus, laikykite augintinį šiltai ir ramiai ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Skubios apsinuodijimo situacijos

Jei įtariate, kad jūsų augintinis prarijo nuodingą medžiagą, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją arba pagalbos telefonu. Pasiruoškite informaciją apie medžiagą ir jos kiekį. Nesukelkite vėmimo, nebent tai nurodys specialistas.

Žinojimas, kada kreiptis į veterinarijos gydytoją

Pirmoji pagalba nepakeičia veterinarinės pagalbos. Ji yra tik tarpinė grandis į profesionalų gydymą. Suteikę pirmąją pagalbą, kuo greičiau nuvežkite savo augintinį pas veterinarijos gydytoją, net jei atrodo, kad jis pasveiko. Veterinarijos gydytojas gali įvertinti visas pagrindines problemas ir suteikti reikiamą gydymą.

Švietimas ir pasirengimas: Saugos raktas

Pirmosios pagalbos pagrindų išmanymas gali būti skirtumas tarp gyvybės ir mirties nelaimės atveju. Apsvarstykite galimybę išklausyti pirmosios pagalbos gyvūnams kursus, kad dar labiau sustiprintumėte savo įgūdžius ir pasitikėjimą savimi. Atminkite, kad geriausias būdas spręsti ekstremalias situacijas – užkirsti joms kelią. Pasirūpinkite, kad jūsų namai būtų saugūs augintiniams, stebėkite jų aplinką ir užtikrinkite, kad jie būtų reguliariai tikrinami veterinarijos gydytojo. Būdami pasiruošę ir išsilavinę galite užtikrinti, kad bet kokioje situacijoje būsite pasirengę kuo geriau pasirūpinti savo augintiniu.

Naudota literatūra: Toto klinika