Priklausomybių gydymas: kada jo reikia ir kokius metodus galima taikyti?

Priklausomybė – tai liga, kuri užklupti gali kiekvieną ir įvairia forma. Dažnai žmogus turėdamas priklausomybę gali to net nesuprasti iki kol ji nepradeda reguliuoti viso jo gyvenimo. Priklausomybių gydymas yra taikomas įvairiais metodais ir įvairiose stadijose – vieni yra skirti lengvoms formoms, kiti jau sunkesnėms. Tačiau kaip žinoti, kad jau yra reikalingas priklausomybių gydymas?

Priklausomybės simptomai

Priklausomybių gydymas yra taikomas tuomet, kai jau žinoma, kad tai tikrai yra priklausomybė. Tačiau kaip ją atskirti? Ar socialinis rūkymas jau yra priklausomybė? Ar įprotis naršyti telefone tik atsikėlus jau yra priklausomybė? Ar viena taurė alkoholinio gėrimo kas vakarą yra priklausomybė? Klausimų kyla daug, tad yra keletas būdų pasitikrinti, ar tai yra priklausomybė. Pirmas priklausomybės požymis yra stiprus noras vartoti alkoholį, rūkyti ar atlikti kitus veiksmus, kurie gali būti žalingi mūsų sveikatai. Šis potraukis tai nėra tik lengvas momentinis noras – tai itin stiprus jausmas, kuris gali sukelti net fizinius nepatogumus. Jeigu organizmas negauna norimos dozės, gali prasidėti ir abstinencijos požymiai – drebulys, irzlumas, nuotaikų kaitos, pykinimas, nerimas ir kiti pojūčiai. Su stipriu ir dažnu vartojimu ateina ir didesnį tolerancija. Todėl norint numalšinti organizmo poreikį medžiagai jos reikia vis daugiau ir daugiau.

Šie simptomai rodo jau pirmuosius priklausomybės etapus. Vėliau seka pomėgių praradimas, gyvenimo sukimasis tik apie žalingą įprotį, vartojimas nepaisant neigiamo poveikio sveikatai ir kiti sunkumai. Todėl priklausomybių gydymas efektyviausias yra tuomet, kol dar nėra pasiekiamas kritinis taškas, iš kurio sunku išsikapanoti. Tačiau net ir labai sunkioms priklausomybės stadijoms, priklausomybių gydymas gali padėti.

Priklausomybių gydymas: metodai

Priklausomybių gydymas gali būti labai įvairus. Šiais laikais yra daugybė būdų ar net vietų, kur galima kreiptis įvairios pagalbos. Dažnai internete galima rasti įvairių pratimų ir patarimų, kurie dauguma atvejų vadovaujasi tik valios stiprumu. Tačiau kai tai nepadeda, priklausomybių gydymas gali būti kartu su specialistų pagalba. Pavyzdžiui, psichologo konsultacija gali būti labai veiksminga norint išsiaiškinti esmines priklausomybės išsivystymo priežastis. O supratus jas, lengviau yra ir atrasti sprendimo būdų. Kitas metodas – lazerio terapija. Priklausomybių gydymas lazeriu veikia fiziologinę priklausomybės dalį, tad atsiranda mažesnis noras žalingiems įpročiams bei malonesni pojūčiai, kurie padeda ištverti abstinencijos periodą.

Priklausomybių gydymas šiais laikais yra pakankamai ištobulintas, todėl atrasti sau tinkamą metodą tikrai įmanomą. Tačiau svarbiausia yra kreiptis pagalbos ir to metodo ieškoti, o ne lauktis kol priklausomybė pasiglemš visą gyvenimą.